Головна сторінка  Карта сайту  Написати листа

ДИТЯЧА СТОМАТОЛОГІЯ
    Своє приблизне розуміння, що таке дитяча стоматологія, є майже у всіх дорослих людей. Часто вона грунтується на власному дитячому, як правило, негативному досвіді і зводиться до однієї фрази: «Дитяча стоматологія — це пломбування маленьких порожнин в маленьких зубах маленьких пацієнтів». Це дуже вузька точка зору, вона розглядається фахівцями лише як один з аспектів дитячої стоматології і називається педодонтією.
    Стоматологія дитячого віку враховує особливості дитячого організму в проявах патології зубо-щелепної сфери. Стоматологічні захворювання у дітей протікають інакше, ніж у дорослих. При цьому дитячий стоматолог враховує взаємозв'язок із спільними захворюваннями, процесами зростання і розвитку дитяти. І в цьому дитяча стоматологія безпосередньо пов'язана з педіатрією.
    Батьки повинні піклуватися про здорові зуби свого маляти ще до його народження. Хронічні осередки інфекції в порожнині рота вагітної жінки (не ліковані зуби, камені, наліт) викликають зниження імунітету всього організму, а це впливає на процеси допологової мінералізації молочних зубів і формування зачатків постійних зубів.
    Питання дитячої стоматології виділені в окремий розділ, оскільки діти — це зовсім не маленькі дорослі! Ранні і регулярні звернення до стоматолога допоможуть рано розпізнати патологічні процеси (у зубах — карієс і його ускладнення, порушення формування щелеп наявність надкомплектних або відсутність зачатків постійних зубів) і прийняти заходи по їх ліквідації. Перше звернення до стоматолога має бути пов'язане з прорізанням першого зуба. Профілактичні прийоми допоможуть створити у дитяти позитивне відношення до стоматолога, який навчить дітей чистити зуби проведе профілактичні заходи для молочних і постійних зубів і вчасно позначить наявність проблем або шкідливих звичок.
    Часто батьки рахують необов'язково чистити молочні зуби, оскільки «вони все одно випадуть». Але необхідно пам'ятати, що хворі зуби не лише завдають маляті багато неприємностей, але і є вогнищем інфекцій в організмі, які ослабляють його захисні сили, оскільки мікроби виробляють токсини а організм дитяти володіє підвищеною всмоктуваністю і виникає небезпека значної інтоксикації. Якщо молочні зуби не лікувати, то це приведе до передчасного видалення молочних зубів, загибелі зачатків постійних зубів, порушення зростання і розвитку щелеп відсутності і затримці проріджування постійних зубів.
    Батькам, бабусям і дідусям необхідно пам'ятати: вирушаючи на прийом до дитячого стоматолога, потрібно підготувати дитя. Розповісти про те, що буде, якщо зуб не вилікувати. Ніколи не говоріть йому: «Тобі нічого не будуть робити». Будучи одного дня обдуреним, дитя не повірить вам надалі. А страх перед стоматологічним кабінетом залишиться.
    У арсеналі сучасної дитячої стоматології є цілий ряд методик, що дозволяє швидко і безболісно провести діагностику і лікування. Кращий метод профілактики стоматологічних захворювань — диспансеризація дітей, тобто відвідини стоматолога один раз в шість місяців. Деяким дітям які входять в групу ризику — частіше.
 
Дитяча стоматологія 
 
    Дентофобія і небажання відвідувати стоматолога частіше виникають у дитячому віці. У всякому разі, так було раніше. Однак розвиток дитячої стоматології зробило відвідування зубного лікаря зовсім не страшним для дітей і навіть приємним. У нашому стоматологічному кабінеті застосовують особливий підхід до лікування зубів у маленьких пацієнтів. Ми намагаємось зробити все для того, щоб відвідування стоматолога приносило малюку тільки позитивні емоції. Приходячи на прийом, дитина грає з однолітками, дивиться мультфільми, знайомитися з новими іграшками й заодно відвідує лікаря. Зрозуміло, в обов'язковому порядку використовується знеболювання - в основному аплікаційна анестезія. З клініки дитина йде задоволена, радісна, зі здоровими зубками і подарунком в руках. Немає жодних сумнівів, що в подальшому дитина із задоволенням буде відвідувати стоматолога. 
    Однак позитивні емоції дітей - це не єдиний плюс дитячої стоматології. Зубо-щелепна система дитини значно відрізняється від такої у дорослої людини. У роботі з дітьми застосовуються інші інструменти, ліки та матеріали. Дитяча стоматологія тісно пов'язана з педіатрією, адже лікар повинен враховувати взаємозв'язок стоматологічних захворювань дитини з загальними захворюваннями, а також з особливостями росту і розвитку. Таким чином, до дитячого стоматолога пред'являються набагато більш високі вимоги, ніж до його колег, які працюють з дорослими. Дитячий стоматолог повинен бути одночасно і зубним лікарем, і педіатром, і, звичайно, психологом, адже йому доводиться дбати про те, щоб дитина відчувала себе в стоматологічному кріслі затишно і спокійно. 
    На щастя, в нашій країні дитяча стоматологія швидко розвивається. Однак наші співвітчизники ще погано знайомі з особливостями дитячої стоматології та щиро вважають, що дитину потрібно вести до стоматолога тільки при наявності карієсу постійних зубів. Насправді, відвідувати стоматолога необхідно вже з дворічного віку. 
Багато батьків мають неповне, а часто і неправильне уявлення про дитячу стоматологію. Причиною тому кілька укорінених в суспільній свідомості і при цьому помилкових думок. Давайте розглянемо лише деякі з цих помилок і спробуємо дати їм оцінку.

N1: Молочні зуби лікувати не треба, так як їх все одно замінять потім постійні.
НАСПРАВДІ: Саме від здоров'я молочних зубів залежить якість постійних. Більшість захворювань молочних зубів можуть перейти і на постійні зуби, в такому випадку до моменту прорізування вони вже будуть вражені захворюванням. Інша проблема пов'язана з неправильним розташуванням молочних зубів. Це може призвести до порушення прикусу і в більш зрілому віці. У такому випадку у дитини обов'язково з'являться комплекси, які будуть негативно впливати на його життя в цілому. Так що про здоров'я зубів потрібно турбуватися з народження дитини. 
N2: Дитячі зуби може вилікувати будь-який стоматолог, тому необов'язково в разі виникнення проблем звертатися саме до дитячого стоматолога або в спеціалізовану дитячу стоматологічну клініку.
НАСПРАВДІ: Стоматологія дитячого віку - окрема стоматологічна область, яка враховує всі особливості дитячого організму. У роботі з дітьми стоматологи застосовують зовсім інші інструменти, матеріали та ліки. Дитяча стоматологія у багато разів безболісна, і в цьому її перевага. Крім того, не кожен стоматолог може працювати з дітьми. Взагалі, до дитячих стоматологів вимоги набагато вищі, адже, крім відмінних знань в галузі стоматології він повинен бути також чудовим психологом, щоб легко знаходити контакт з дитиною, а лікування проводити без болю і крові. Це вкрай важливо для дітей, особливо в психологічному плані. Адже якщо перший візит до стоматолога не завдасть малюку жодних хвилювань і біль, в подальшому він дуже спокійно буде відвідувати лікаря. Така дитина все своє життя буде без здригання відвідувати стоматолога, ретельно виконувати всі його рекомендації і доглядати за зубами. 
N3: Каріозні зуби дітей не варто лікувати, це даремно. Краще відразу видалити їх, щоб на їх місці з'явилися постійні. 
НАСПРАВДІ: Давно вже доведено, що раннє видалення молочних зубів призводить до серйозних проблем. В першу чергу це стосується труднощів, пов'язаних з прорізуванням постійного зуба. Справа в тому, що після видалення ураженого карієсом зуба сусідні зуби починають зміщуватися зі своїх місць, намагаючись заповнити порожній простір. У такому випадку постійний зуб може прорізатись не на своєму місці. Це небезпечно тим, що в більш зрілому віці доведеться виправляти неправильний прикус у дитини. Відсутність молочних зубів має вкрай негативний вплив на пережовування їжі. Крім того, може порушитись розвиток прикусу, лицьового скелета, дикції, сформуватися косметичні недоліки. Саме тому карієс молочних зубів теж необхідно лікувати. 
N4: зуби дітей не можна пломбувати композитними матеріалами. 
НАСПРАВДІ: У багатьох наших стоматологічних поліклініках не створено достатньо умов, щоб дитина протягом необхідного часу сиділа у кріслі і дала можливість лікарю нормально проводити лікування. 
Це можливо тільки в спеціалізованих дитячих клініках, де лікування поєднане з грою, а для пломбування використовуються сучасні композитні матеріали, які довговічні, гігієнічні і при цьому естетичні. Якщо всі необхідні умови дотримані, дитині нескладно буде виконати якісну реставрацію.
N5: Якщо лякати дитину стоматологом, вона буде краще піклуватися про гігієну своїх зубів. 
НАСПРАВДІ: Одна з найбільших помилок, граничить з дурістю. Якщо діяти таким чином, то дитину візьме острах і негативне ставлення до стоматолога і в дорослому віці. Навпаки, необхідно розповісти дитині, що відвідування стоматолога - корисне і навіть приємне заняття. Батьки повинні усвідомлювати, що захворювання зубів набагато легше і дешевше попередити, ніж потім лікувати. Тому дітей потрібно лякати аж ніяк не стоматологом. Така поведінка батьків, на жаль, все ще вважається цілком нормальною. Однак, якщо дивитися в корінь проблеми, часто винні не тільки батьки, а й самі стоматологи, які під час першого ж відвідування дитини завдали їй біль і викликали неприязнь. Запам'ятайте, в ранньому дитинстві негативне враження від візиту до стоматолога можна змінити на позитивне, але коли дитина підросте, це буде практично неможливо. 
N6: Лікування зубів дитини в спеціалізованій дитячій клініці обходиться занадто дорого.
НАСПРАВДІ: На перший погляд, це дійсно так. Але тільки в тому випадку, якщо не рахувати, скільки фінансів і часу ви і ваша дитина заощадите в майбутньому. Що, якщо вже дорослим ваш син або дочка будуть мати панічний страх перед стоматологом і звертатися до нього тільки тоді, коли протистояти болю вже просто неможливо? У скільки йому тоді обійдутся вимушені відвідування стоматолога? Легко можна вирахувати, що сума вийде у багато разів більше, ніж профілактика і лікування зубів дитини у спеціалізованій клініці, де вона не буде мати ніякого хвилювання або страху перед лікарем. 
N7: Дитині необов'язково чистити зуби спеціальною зубною пастою, згодиться будь-яка. 
НАСПРАВДІ: Зубки малюка обов'язково потрібно чистити спеціальними дитячими пастами, які розроблені саме для молочних зубів. У цих паст приємний смак, але головне те, що вони містять захисний мінеральний склад. 
Почати чистити зуби дитині треба з того моменту, як вони прорізались. Спочатку використовуйте для цього силіконову щіточку,яка одягається на палець, а потім, ближче до року, можете користуватися вже спеціальною дитячою зубною щіткою у формі іграшки. Така щітка має і мякеньку щетинку необхідного розміру, а іграшка допоможе розвеселити дитину. Але найважливіше - навчити дитину чистити зуби щодня вранці і ввечері, і робити це правильно. 
N8: Неважливо, наскільки правильно харчується дитина, головне, щоб вона їла достатньо.
НАСПРАВДІ: Неправильне харчування - одна з головних причин виникнення зубних захворювань в дитячому віці. Щоб таких проблем не виникло, відразу після народження дитини батьки зобов'язані зробити все, щоб дитина харчувався молоком матері. Грудне молоко - найцінніше джерело поживних та захисних речовин. Але ще важливіше той спосіб, за допомогою якого дитина його отримує. Для цього вона докладає чимало зусиль, а це в свою чергу має великий вплив на зростання, розвиток і формування зубощелепної системи дитини. 
Взагалі, молочні продукти вкрай важливі для розвитку організму дитини, так як постачають йому кальцій - основний елемент зубів і кісток. Так що молочні продукти повинні постійно бути в раціоні дитини, особливо до досягнення нею трирічного віку, коли завершується закладка та формування зачатків постійних зубів. До речі, є ще одна поширена помилка батьків, коли дитину годують солодкими сумішами або соками, особливо на ніч, і протягом ночі. Це може стати причиною виникнення карієсу молочних зубів. Тому робити цього не варто ні в якому разі. Також дитина обов’язково щодня повинна вживати велику кількість сирих овочів та фруктів. Більша частина їжі повинна подаватись в грубо порізаному не перетартому вигляді, для того, щоб жувальний апарат постійно зазнавав певного навантаження для правильного його формування.
9: Дитину до стоматолога слід відводити лише тоді, коли у нього з'являться біль в зубах або інші проблеми з зубами. 
НАСПРАВДІ: Це жахлива помилка, загрожує серйозними проблемами. В перший раз дитину до стоматолога потрібно привести не пізніше першого-другого року життя. В подальшому, якщо у дитини немає проблем із зубами, рекомендується робити профілактичні візити до стоматолога 2 рази на рік, якщо ж у дитини виникли такого роду проблеми, робити це треба раз на кожні 3 місяці або частіше, за призначенням лікаря. У такому випадку всі проблеми і захворювання будуть усунені на самому початку. Адже в дитячому віці патологічні процеси розвиваються дуже швидко, а їх рання діагностика дозволить провести просте, швидке, безболісне і недороге лікування. Крім того, профілактичні огляди зубів не викликають у дитини почуття страху, так як дитина усвідомлює, що йому нічого боятися.
N10: Кращий спосіб лікування карієсу молочних зубів - сріблення.
НАСПРАВДІ: Cріблення зубів дітям варто застосовувати тільки в тому випадку, коли повноцінне лікування не може бути проведеним з тих чи інших причин. Справа в тому, що сріблення ефективне тільки при поверхневому карієсі. Якщо ж карієс вже проник всередину зуба, сріблення не зможе допомогти, так як карієс буде продовжувати руйнувати його зсередини. Інший недолік цього методу в його не естетичності: срібло поступово починає чорніти, і дуже скоро дитина починає комплексувати із-за своєї посмішки.
N11: Дітям не можна ставити на передні зуби коронки, тому що це безглуздо.
НАСПРАВДІ: Можливо, ще кілька років тому це було дійсно так. У випадку, коли зуб був значно зруйнований, пропонувалося його видалення або ж герметизація кореня цементом. Довгий час вчені-медики бились над створенням методу порятунку та відновлення зруйнованих передніх зубів, адже, як ми вже говорили, видалення зуба в подальшому негативно впливає на розвиток зубощелепної системи та дикції дитини. І ось, зовсім недавно вихід був знайдений: у разі збереження кореня зуба його можна врятувати за допомогою коронки. Найчастіше це єдиний шанс для порятунку хворого зуба та продовження терміну його служби. На сьогоднішній день це самий надійний спосіб зберегти зуби дитини до їх зміни на постійні. Вже одна та обставина, що дитина зможе повноцінно відкушувати їжу і не буде соромитися своєї посмішки, говорить про перевагу цього методу, який використовують у всіх провідних стоматологічних клініках планети.  
N12: Період прорізування зубів у малюків завжди супроводжується підвищеною температурою, занепокоєнням, розладами шлунку та іншими факторами. 
НАСПРАВДІ: У багатьох дітей процес прорізування зубів протікає безболісно. Але у більшості все ж таки бувають короткі періоди дратівливості, болючість, порушення режиму сну і харчування. Дуже рідко, цей процес буває вкрай болючим для дитини. У разі такого рецидиву батькам варто порадитися з педіатром або дитячим стоматологом. Що ж стосується невеликого підвищення температури у дитини, то воно може бути викликане набряком ясен, через які ріжуться зубки. Тим не менше, процес прорізування зубів сам по собі не є причиною значного підвищення температури або розладів шлунку. Так що при появі подібних симптомів також рекомендується проконсультуватися з педіатром, так як цілком можливо, що вони можуть бути викликані чимось іншим . 
N13: Виправленням прикусу дитини варто зайнятися тоді, коли завершиться заміна молочних зубів на постійні. 
НАСПРАВДІ: Виправленням прикусу дитини потрібно зайнятися з тієї самої хвилини, коли ви помітите проблему. Не варто думати, що неправильний прикус створює тільки косметичні проблеми. Він може стати причиною і набагато більш серйозних проблем - ушкоджень зубів, їх опорного апарату, ясен. Справа в тому, що викривлені чи скупчені зуби більш схильні до захворювань, що приводить до їх втрати, так як такі зуби вкрай важко чистити. Крім того, таким зубам загрожують й інші проблеми: підвищена стертість, неефективне жування і хвороби скронево-нижньощелепних суглобів, що викликають хронічні мігрені, болі в обличчі і шиї, а також проблеми з шлунково-кишковим трактом і диханням. Сучасна стоматологія дає можливість усунути проблеми з прикусом в будь-якому віці. Тим не менш, ми рекомендуєм робити це у дитячому віці, так як у дітей цей процес триває набагато легше. Доведено, що діти набагато легше переносять наявність у роті ортодонтичних пристроїв і не соромляться, а часто навіть пишаються своїми різнобарвними брекетами у вигляді зірочок. Найкращий вік для профілактичного огляду дитини ортодонтом - 6-7 років. Саме в цьому віці прорізуются перші постійні зуби. За ним вже можливо визначити, чи буде у дитини порушення прикусу. При наявності проблеми ортодонт знайде способи впливу на напрямок росту зубів, корекцію швидкості розвитку і величини щелеп. 
N14: Ортодонтичні апарати спотворюють зовнішність дитини. 
НАСПРАВДІ: Колись це було дійсно так. Але зараз стоматологія пропонує відразу кілька варіантів, щоб вирішити проблеми прикусу. Це може бути знімна пластинка, яку зазвичай використовують у віці від 6 до 10 років, коли формується прикус. Це можуть бути і спеціальні капи-трейнери(капа для зубів), що запобігають неправильному прикусу. Зовні вони схожі на боксерську капу, але при цьому зовсім прозорі. Капа застосовується у віці від 6 до 15 років. Діти зазвичай носять капу вдень протягом 1,5 - 2 годин. У більш зрілому віці, у 11-12 років, коли формування верхівок коренів завершено, рекомендується застосовувати для виправлення прикусу брекет-системи.
N15: Брекет-системи є предметом насмішок однолітків та оточуючих.
НАСПРАВДІ: Стоматологи давно вже не застосовують громіздкі та потворні брекети. Сучасні брекет-системи настільки симпатичні і різноманітні, що діти та підлітки носять їх із задоволенням, не боячись глузування з боку однолітків. Брекет-системи являють собою маленькі замочки, які клеятся на зубах із зовнішньої або внутрішньої сторони. Ці замочки з'єднує один з одним тонка металева дуга, що має пам'ятні форми і приймає первинний стан не залежно від того, як зігнута. Сьогодні дитина сама може вибрати колір свого брекета, від прозорого до багатобарвного. Крім того, ще однією перевагою брекетів є те, що на ньому можуть бути намальовані улюблені дитиною фігурки - звірі, іграшки, візерунки. До речі, брекети виготовляються з різних матеріалів і внаслідок цього мають різний зовнішній вигляд і різну ступінь ефективності. Серед розмаїття металевих (сталевих), пластикових, сапфірових (зі штучних сапфірів) і керамічних брекетів стоматолог порекомендує вам які найдоцільніше використовувати.

 

s32.te.ua © 2011 bigmir)net TOP 100